„Œladami unikalnej syberyjskiej przyrody i polskich diaspor,
czyli z Dolinek Podkrakowskich na Syberiê”

 

 
 
Zobacz zdjêcia z wyprawy>>








































































   

             Polskim Busem do Budapesztu, ze stolicy Wêgier do Irkucka przez Moskwê samolotem, a z Irkucka do U³an Ude Kolej¹ Transsyberyjsk¹… tak rozpoczêliœmy II Wymianê m³odzie¿y Polskiego Towarzystwa Schronisk M³odzie¿owych Ma³opolskiego Oddzia³u w Krakowie Polska-Buriacja 2017 r. pn. „Œladami unikalnej syberyjskiej przyrody i polskich diaspor, czyli z Dolinek Podkrakowskich na Syberiê”.

Niesamowite przyjêcie czeka³o na nas po przyjeŸdzie do U³an Ude. Gospodarze regionalnym zwyczajem przywitali nas chlebem i mlekiem w rytmach buriackich melodii. Pan Bogus³aw dost¹pi³ wielkiego zaszczytu otrzymuj¹c hadak, czyli buriacki szal-symbol uznania i szacunku. Tak rozpoczê³a sie oficjalna wizyta polskiej delegacji m³odzie¿y zrzeszonej w Polskim Towarzystwie Schronisk M³odzie¿owych Oddzia³u Ma³opolskiego
w Krakowie w Bajkalskim Koled¿u Turystyki i Serwisu w U³an Ude.

Podczas powitalnego spotkania by³ czas na nie tylko na przemówienia i prezentacje ale równie¿ wspólny œpiew, tañce regionalne i pami¹tkowe fotografie. Serdeczne powitania przez dyrektora, nauczycieli, pracowników administracji i studentów prze³ama³y w nas niepewnoœæ i wszelkie obawy. Byliœmy oczarowani bezpoœrednioœci¹ i uprzejmoœci¹ gospodarzy. To te¿ szybko buriacki taniec Jochar przepleciony zosta³ elementami naszego „Krakowiaczka”.

Pobiedna czêœæ wizyty tego dnia by³a równie poruszaj¹ca i ekscytuj¹ca. Powita³a na Pani Maria Iwanowa wraz z mê¿em Gienadijem, którzy towarzyszyli nam do koñca dnia. Pani Maria honorowy prezes Kulturowo-Narodowej Autonomii Polaków „Nadzieja” w U³an Ude przygotowuj¹c nasz¹ wizytê na Syberii pragnê³a abyœmy poznali i zobaczyli jak najwiêcej. Na pocz¹tku odbyliœmy  wycieczkê z przewodnikiem Jewgienijem Siemionowem po U³an Ude. Obejrzeliœmy miejsce za³o¿enia miasta i wykopaliska archeologiczne, gdzie rzeka Uda wpada do Selengi, Teatr Dramatyczny, Teatr Opery i Baletu oraz wiele innych atrakcji miasta obfituj¹ce w cerkwie i niezliczone pomniki.

Mieliœmy okazjê zobaczyæ jak modl¹  lamowie w dacanie, us³yszeæ œpiew a'capella i obserwowaæ popów podczas sprawowania modlitw
w cerkwi prawos³awnej. Odwiedziliœmy Centrum Buddyzmu na Z³otej Górze i Dom PrzyjaŸni Narodów - siedzibê 20 narodowoœci zamieszkuj¹cych Buriacjê oraz Dom Kultury, w którym dzia³a s³ynny zespó³ taneczny „Akwarelki”.

Wieczorem odwiedziliœmy Dom Polski - siedzibê Narodowo-Kulturowej Autonomii Polaków w mieœcie U³an-Ude "Nadzieja”. Dom Polski to miejsce têtni¹ce ¿yciem Polaków na Syberii, gdzie aktywnie dzia³a ponad 100 naszych Rodaków. Opowieœciom Pani Marii o ¿yciu i historii Polaków na Zabajkalu, krzewieniu kultury i zwyczajach polskich nie by³o koñca. To historyczne wydarzenie odby³o sie w towarzystwie Pani Olgi Poljakowej, Jej mê¿a - muzyka i kompozytora Pana Aleksandra Poljakowa i nauczyciela jêzyka polskiego Pana Krystiana Furmanowicza.

Mimo opadaj¹cych powiek ze zmêczenia byliœmy pod ogromnym wra¿eniem wspólnie realizowanych projektów na rzecz upamiêtnienia dokonañ  Polaków i krzewienia polskoœci na Syberii wspólnie przez Pani¹ Mariê i naszego przewodnika Pana Jerzego Bogus³awa Nowaka.

Niestety tego dnia brak³o nam czasu na wizytê w polskim koœciele i spotkanie z ks. Adamem Romaniukiem-proboszczem Parafii w U³an Ude i odleg³ego o 700 km miasta Czita.  Z nadmiaru wra¿eñ, emocji i zmêczenia nie mogliœmy spaæ. Ale to chyba normalne, przecie¿ doœwiadczyliœmy fenomenu, jak du¿o mo¿na dowiedzieæ sie o swojej OjczyŸnie, bêd¹c ponad 7000 km od Polski. Kolejny dzieñ zupe³nie inny.

Poczuliœmy zapach stepu, gór i przecudnej doliny rzeki Selengi. Ca³y dzieñ spêdziliœmy wspólnie z m³odzie¿¹ i studentami Bajkalskiego Koled¿u
w miejscowoœci To³ogoj. Regionalne tañce rosyjskie i buriackie, rozgrywki sportowe, wspinaczka ska³kowa,  œpiew przy gitarach,  wspólne ognisko, wycieczka w Góry Szamañskie, có¿ mo¿e byæ skuteczniejsze w nauce jêzyka, zwyczajów, przyrody i kultury obydwu narodów. To najlepszy sposób aby uczyæ siê wzajemnego szacunku, tolerancji
i poszanowania dla innych kultur i narodowoœci.

Œroda rano - kolejny dzieñ rozpoczyna siê wycieczk¹ do Ust Barguzin. Jedziemy na pó³noc prze tajgê prawie 300 km. Krajobraz na pocz¹tku wydaje siê monotonny, droga prosta, tajga i niebo w idealnej kompozycji. (uwielbiam ten nieskomplikowany i symbolizuj¹cy wolnoœæ widok w Rosji). Mijamy po drodze drewniane wioski, w których wolno p³ynie ¿ycie. Wszêdzie pe³no drzew, wœród których dominuje œliczna „panna” brzoza, to drzewo daj¹ce moc i ¿ycie. Drewniane zabudowania bardzo skromne, momentami nawet biedne, ogrodzone prymitywnym p³otem skrywaj¹ maleñkie poletka w których roœn¹ warzywa. S¹ te¿ œliczne, kolorowe domy okraszone bia³ymi zdobieniami i okiennicami-najbardziej charakterystyczna architektura syberyjska.

Doje¿d¿aj¹c do brzegu Bajka³u mijamy miejscowoœæ Turkê, gdzie pojawi³a siê namiastka luksusu. Przedsiêbiorstwo turystyczne, hotel, nadmorska pla¿a zagrodzona jak pentagon, kute bramy i lustrzane domy strasznie k³óc¹ siê z unikaln¹ syberyjsk¹ przyrod¹.
                  Zabajkale to tektoniczny rejon w którym wystêpuj¹ bogate wody mineralne i termalne. Temperatura niektórych Ÿróde³ dochodzi do 70 °C. Goriaciñsk, Maksimiucha, Gremiaciñsk, Barguzin, Dawsza to tylko niektóre miejscowoœci, gdzie wystêpuj¹ Ÿród³a radanowe, cudownie dzia³aj¹ce min. na skórê i schorzenia reumatyczne. 

 Bajka³ to najg³êbsze tektoniczne jezioro œwiata 1642 m p.p.m, d³ugie na 636 km, szerokie na 78 km, z 1550 gatunkami roœlin i zwierz¹t z najs³ynniejsz¹ s³odkowodn¹, drapie¿n¹ nerp¹ czyli fok¹ œnie¿nobia³¹. To najwiêkszy rezerwuar wody pitnej na œwiecie, do którego wp³ywa oko³o 300 rzek. Najwiêcej wody do Bajka³u dostarcza rzeka Selenga, maj¹ca swoje Ÿród³a w Mongolii.

Nad Seleng¹ po³o¿one jest miasto U³an Ude. Jako jedyna z Bajka³u  wyp³ywa rzeka Angara, nad której brzegami usytuowany jest Irkuck.  Bajka³ posiada 27 kamienistych wysp z najwiêksz¹ wysp¹ Olchon. Temperatura wody to oko³o 6 °C, przy brzegu 12°C, w zimie w ca³oœci zamarza, wpisany jest na Listê Œwiatowego Dziedzictwa UNESCO.

Na wschodnim wybrze¿u znajduje siê Barguziñski Rezerwat Biosfery i Park Narodowy. Nasze pierwsze spotkanie z Bajka³em to miejsce przy Szamañskiej Skale i s³ynnej Czerepa¿ce. Czerepa¿ka to granitowy ¿ó³w, który z podniesion¹ g³ow¹ wita turystów nad Bajka³em, gdzie ró¿owy bagulnik (krzew) upiêksza surowa tajgê.

W Ust Barguzin czekaj¹ na nas uczniowie i pracownicy szko³y na czele z Pani¹ Dyrektor. Powitanie, obiad i kolejny atrakcyjny punkt programu - wizyta w domu rybaka. Po³ów ryb na Bajkale zmieni³ siê ogromnie w ostatnich dekadach, s³ynna bajkalska ryba omul zosta³a objêta ca³kowit¹ ochron¹ ze wzglêdu na ryzyko wyginiêcia gatunku.  Po³ów ryb obecnie jest bardzo ograniczony, ³odzie zast¹piono kutrami tote¿ z przyjemnoœci¹ obejrzeliœmy stare ³odzie i sieci rybackie.

PóŸnym popo³udniem braliœmy udzia³ w akcji ekologicznej „36 minut dla Bajka³u”. Zbieraliœmy œmieci na pla¿y (np. akordeon, skórzane torby i z³ote pantofelki) i bawiliœmy siê w quiz ekologiczny. Nastêpnego dnia zwiedzaliœmy Pó³wysep Œw. Nos i miejscowoœæ Machów.
To by³a prawdziwa uczta duchowa jak to mawia Pan Bogus³aw.

Spacer pla¿¹ nad Zatok¹ Barguziñsk¹,  wêdruj¹ce wydmy z sosnowymi zagajnikami, oœnie¿one Góry Barguziñskie, klify skalne majestatycznie wynios³e nad wod¹, chmary komarów, a wieczorem spacer do Króla Bajka³u. Woda ciep³a i przyjemna zachêca³a przy dŸwiêku gitary  do tañca  na piasku. Kolejny poranek, jazda  marszrutk¹ do U³an Ude.

W drodze poznaliœmy ma³¿eñstwo, które ma korzenie polskie. ¯yj¹ z pracy w tajdze, zajmuj¹ siê myœlistwem i wycink¹ drzew. Maj¹ swoje gospodarstwo kilka krów i kury. Chêtnie rozmawiaj¹, s¹ przyjaŸnie nastawieni i opowiadaj¹ o sobie. Przy drodze zarabiaj¹ parê groszy sprzedaj¹c piero¿ki na gor¹co z kuchenki samochodowej. U przydro¿nej handlarki kupiliœmy orzeszki cedrowe i dalej w drog¹ na po³udnie Buriacji. Droga w tajdze prosta i przyjemna z piêknymi widokami, gór, lasów, jezior i bagien.

Po mêcz¹cej podró¿y do U³an Ude czeka³a nas niespodzianka - pyszny obiad buriacki. Najpierw jednak sami musieliœmy go przygotowaæ. Podczas warsztatów kulinarnych nasza kompania w œnie¿nobia³ych fartuszkach pozna³a tajniki lepienia pozów. Pozy to pyszne piero¿ki z dziurkami w kszta³cie woreczków. Lepi¹c je trzeba by³o wykonaæ 33 zlepienia, uk³adaj¹c w œrodku wo³owinê, koninê i baraninê. Pozy wysz³y nam wspaniale. Do obiadu podano jak zwykle chleb, do tego pyszn¹ œmietanê, któr¹ mo¿na by³o kroiæ no¿em, wyœmienity zielony czaj z mlekiem oraz salamat.

Wieczorem czeka³a nas tym razem uczta duchowa. W teatrze dramatycznym obejrzeliœmy sztukê pt. „Ksiê¿ycowy potwór”. Nasza m³odzie¿ pomimo bariery jêzykowej pojê³a sens trudnej  sztuki dramatycznej, opowiadaj¹cej o wojnie rosyjsko tureckiej. Wszyscy jesteœmy pod wra¿eniem wysokiego poziomu kultury, z któr¹ mamy do czynienia w wielu sytuacjach i miejscach. W U³an Ude jest 5 teatrów i 15 szkó³ muzycznych, dzia³a opera i balet. Ponad 70 % dzieci i m³odzie¿y uczy siê w muzycznych szko³ach. Widoczny jest ogromny nacisk na rozwój szeroko rozumianej sztuki i kultury.

Intensywny dzieñ pe³en wra¿eñ i zmys³owych doznañ trudno nam by³o nam zakoñczyæ podziwiaj¹c mieni¹ce siê kolorami fontanny pod teatrem. W sobotê czeka³a nas kolejna wycieczka, tym razem pojechaliœmy do Tarbagataj, gdzie mieszkaj¹ Starowiercy.
W lokalnym muzeum i w cerkwi spotka³ siê z nami ojciec Siergiej. Starowiercy to ludzie wypêdzeni przez cara do Polski, a nastêpnie z terenów zaboru rosyjskiego przesiedleni na Syberiê. Zachowuj¹c swoj¹ wiarê,  tradycje i obrzêdy prawos³awne przetrwali do dzisiaj
w liczbie ponad 100 wyznawców. (w Polsce zamieszkiwali na wschodzie min. w Supraselu)

W filii koled¿u w Tarbagataj mieliœmy okazjê obejrzeæ konkursowe wystêpy gimnastyki artystycznej w wykonaniu ma³ych dziewczynek. Po obiedzie pojechaliœmy w kierunku miasta Czita.

We wsi Barch skrêciliœmy na Niko³ajow¹ Polanê. To miejsce w tajdze utworzone przez cz³owieka zakochanego w naturze. S¹ domki gdzie mo¿na mieszkaæ, gotowaæ, odpoczywaæ i cieszyæ siê natur¹ w parku linowym. Jest nawet scena z widowni¹ i ziemianka, w której mieszka w³aœciciel. Ka¿dy mo¿e tu przyjechaæ i spêdziæ dowoln¹  iloœæ czasu na ³onie natury, w otoczeniu magicznej brzozy, irysów i ró¿ syberyjskich ora z wieternic.

Ani na krok nie odstêpowa³y nas komary, które mia³y przy nas niez³¹ ucztê. Najbardziej smakowa³a im szlachetna krew Pana Bogusia. Po powrocie kolacja, po¿egnalne spotkanie, wspólny spacer œpiew, prezenty i zaproszenie do Polski. Za kilka miesiêcy z radoœci¹ spotkamy siê tym razem w Krakowie.

W naszych sercach i umys³ach na zawsze zostan¹ niezapomniane chwile, które dane nam by³o prze¿yæ za Zabajkalu wêdruj¹c „Œladami unikalnej syberyjskiej przyrody i polskich diaspor, czyli z Dolinek Podkrakowskich na Syberiê”.

         Teresa Sieradzka
          opiekun SKKTPTSM OSTANIEC 
          Zespó³ Szkó³ Publiczne Gimnazjum nr 1
          im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach

Uczestnicy II Wymiany m³odzie¿y Polskiego Towarzystwa Schronisk M³odzie¿owych Ma³opolskiego Oddzia³u w Krakowie Polska-Buriacja 2017 to:

Paulina Filipek Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach 32-048 Jerzmanowice, 
                                      ul.Szkolna 2
Monika Kozdêba Publiczne Gimnazjum nr 18 im. Króla Jana III Sobieskiego 30-001 Kraków

Weronika Paj¹k Zespó³ Szkó³ im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej ul. Spó³dzielców 1, 34-200 Sucha Beskidzka

Agnieszka Jaszowska  Prywatne Gimnazjum nr 4 „Inspiracja” ul. Œniadeckich 12b, 31-531 Kraków

Nina Wroñska  Prywatne Gimnazjum nr 4 „Inspiracja” ul. Œniadeckich 12b, 31-531 Kraków

Wiktor Tylnicki Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach 32-048 Jerzmanowice,
                                        ul. Szkolna 2
Daniel Pêcak Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach 32-048 Jerzmanowice,
                                  ul. Szkolna 2
Marek Sieradzki Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach 32-048 Jerzmanowice,
                                         ul. Szkolna 2

  Tak dzielni!
         wytrwali,
          aktywni,
          nie mali!
          Odwa¿ni,
          szaleni,
          wzruszeni do ³ez!
          swej Ziemi bogactwem najczêœciej zdziwieni,
          pokorni, gdy trzeba zdobyæ siê na gest!

Dziêkujemy Wam za godne reprezentowanie Polskiego Towarzystwa Schronisk M³odzie¿owych Oddzia³u Ma³opolskiego w Krakowie i swoich szkó³ z Krakowa, Jerzmanowic i Suchej Beskidzkiej.


Opiekunowie:
Jerzy Bogus³awa Nowak – przewodnik i t³umacz, wiceprezes ZOM PTSM w Krakowie
Teresa Sieradzka – nauczyciel Publicznego Gimnazjum nr 1  im. Akademii Krakowskiej
                               w Jerzmanowicach


Instytucje wspieraj¹ce II Wymianê m³odzie¿y Polskiego Towarzystwa Schronisk M³odzie¿owych Ma³opolskiego Oddzia³u w Krakowie Polska-Buriacja 2017
Powiat Krakowski
Zespó³ Szkó³ w Jerzmanowicach
Ma³opolska Organizacja Turystyczna
Urz¹d Marsza³kowski w Krakowie
Fundacja im. Grzegorza Stecha „Pomagamy zdolnej m³odzie¿y”

W imieniu organizatorów dziêkujemy Rodzicom, Dyrektorom Szkó³ i Instytucjom wspieraj¹cym za zaufanie i umo¿liwienie zorganizowania wyjazdu na Syberiê.

 

 

 

 

.,